obrazkowe-zagadki-dla-dzieci

Brygada kryzys zawsze czujna. Obrazkowe zgadywanki dla dzieci.

obrazkowe-zgadywanki-dla-dzieci


Dzieci mają wiele dorosłych rzeczy w głębokim poważaniu. Jedną z takich spraw są święta. Niezależnie od kalibru, wyznania, przygotowanych potraw, wyprasowanych kreacji i wysprzątanych domów. Dla naszych dzieci święta to czas taki sam jak każdy inny. Pomijając większe grono zachwyconych nimi bliskich i dilowanie słodyczami w konspiracji z babciami – Święta dla dzieci, to moment jednakowo wspaniały na nudę jak każdy inny, zwykły dzień. Nie ma wolnego od dzieci, nie ma też święta od zabijania dziecięcej nudy. Może być nas-pogromców w tym procederze- od święta tylko o kilku więcej.


W zasadzie, rzec by można że mieliśmy Wielkanoc wymarzoną jak mało kiedy. Osiągnęliśmy Świąteczny Zen, nie goniąc od cioci do cioci, od babci do babci. Siedzieliśmy sobie w zaciszu rodzinnego domu, niespiesznie.Bez wykrochmalonych koszul i wiosennych sukni.

Co ciekawe matka zadbana, jak rzadko. Spełniona kulinarnie bo dwa rodzaje babeczek i ciasteczka i wegański pasztet. Sama Ona nie jak pasztet, bo z hybryda na paznokciu i pasemkiem na włosach. Ale generalnie w dresach, na relaksie. Nie utyliśmy za nadto, nie pokłóciliśmy się o to które z nas ma święta, a które prowadzi i przejmuje pieczę nad dziećmi. Na pierwszy rzut oka pełen chill.

Gdyby nie to, że przez cały Wielki Tydzień Kajtkiem targał rotawirus, w Sobotę ledwo zdążyliśmy na pociąg bo samochód odmówił posłuszeństwa, zostawiając wszystkie wiktuały no bo jak z tym pociągiem gnać. Niedzielny poranek powitał nas uciemiężonym obliczem, głowy naszej rodziny. Na oną głowę w same święta, przelazł wcześniej rzeczony rotawirus, który wespół z wątpliwej jakości alkoholem spożytym -cokolwiek w nadmiarze- wieczór wcześniej trapił był naszego starego jeszcze cały tydzień po świętach.
Zatem, Ojciec niedzielę spędził w objęciach Morefeusza, oraz w czułym uścisku muszli. Bynajmniej nie morskiej. Na co dzień zapracowany jest z nami wyłącznie duchem, a w święta był z nami wyłącznie ciałem. Taki cud.
My zaś musieliśmy zorganizować sobie czas tak,  aby pośród tych wszystkich plag jakie na nas nastały nie dopadło nas jeszcze oszalenie matki z powodu z nudy jęczących Kosich.
obrazkowe-zgadywanki-dla-dzieci

Jak nigdy chyba,   cieszyłam się tej Wielkanocy, z tradycji hołdowanej w mojej rodzinie, jaką jest Zajączek zostawiający dzieciom prezenty. Będę od tego roku począwszy, chwalić moją mamę za przytarganie tego obyczaju do naszego domu.

Plany były zacne. Prezenty kupione dużo wcześniej, Stary (nieomylny w swej wspaniałości) zostawił po przyjściu z zakupów na kuchennym blacie i poszedł spać. I raz jeden w życiu miał dzień wolny i wstał później niż bystre oczy Kosich. Zatem jedne prezenty Kosi dostały  a konto.
Poza tym, miały być zającowe opakowania, miało być tropienie prezentów w plenerze po śladach. Ale deszcz, wiatr i chłód dojmujący niewiele sobie z naszych planów zrobiły. Zatem Zając przykicał na schody i zwiał. Ale zostawił co trzeba.

Podarunki choć niewielkie, to rozsądne i ogromnie przydatne. Tak w obliczu zarazy jaką jest rotawirus jak i w potrzebie poskromienia codziennej nudy dziecięcej.
obrazkowe-zgadywanki-dla-dzieci

Obrazkowe zgadywanki – nowa amunicja w walce z nudą

Pośród tego, co Zając przyniósł Kosi znalazły książki. To już chyba nikogo nie dziwi, chociaż przyznać muszę, że znajdowanie kolejnych ciekawych pozycji sprawia mi coraz większą trudność. Te książki, uznałam za hit, od pierwszej chwili, w której wpadły mi w ręce. W gąszczu Biedrzynkowych produktów wielkanocnego must have, znalazłam książeczki z serii „Obrazkowe Zgadywanki” od wydawnictwa Olesiejuk.

Skrojone na miarę potrzeb Kosich. Duży format, kartonowe strony nieulegające tak szybko destrukcji i ciekawe zagadki osadzone pośród zwierząt. U nas to akurat zwierzęta z „Zoo” i ze „Wsi”.  Jest to genialna pozycja dla ciekawskich świata urwipołciów.
obrazkowe-zgadywanki-dla-dzieci

Fantastycznie trenuje spostrzegawczość dzieci, zmusza je do skupienia i wnikliwych obserwacji. Zagadki często dotyczą detali i trzeba mocno wytężyć wzrok, by znaleźć na nie odpowiedź. Oprócz cierpliwości i skupienia, trenujemy również liczenie, rozpoznawanie zwierząt, przedmiotów, kształtów i kolorów.
obrazkowe-zgadywanki-dla-dzieci
obrazkowe-zgadywanki-dla-dzieci

Każda strona to nowe zagadki.  Jasne, ciekawe i bardzo ładne ilustracje tylko zachęcają małego odkrywcę do zabawy. Muszę przyznać że początkowo miałam obawy, że Kosi jeszcze nie będą ogarniać tematu, że takie zabawy ich przerosną jednocześnie nudząc.
Myliłam się – ja matka w swoje dzieci niewierząca.
obrazkowe-zgadywanki-dla-dzieci
obrazkowe-zgadywanki-dla-dzieci
obrazkowe-zgadywanki-dla-dzieci

Moje dzieci opowiadają ilustracje w każdej książce, która nawinie im się przed nos. Nawet jeśli ma jakiś tekst i ja im go przeczytam, następuje wnikliwa analiza ilustracji. Pełna pytań i inwencji własnej, często przynosząca zupełnie nowe historię. Dlatego też , Obrazkowe Zgadywanki, okazały się strzałem w dziesiątkę.

Najbardziej tego typu rozrywką zainteresowana jest Zosik, ale i Urwis przynosi mi którąś z tych książek, by chwilę razem pobyć detektywami. To wynika z ich zupełnie odmiennych temperamentów i już przywykłam.

Jeśli więc macie do poskromienia narowistego źrebaka w postaci własnego potomka, to Obrazkowe Zgadywanki są na niego idealnym lasso. Zajmie, zatrzyma, zmusi do skupienia się i wyciszy. Jednocześnie nie znudzi.
obrazkowe-zgadywanki-dla-dzieci
obrazkowe-zgadywanki-dla-dzieci

Jest to taka rozrywka, którą trzeba uprawiać wespół z nieletnim towarzystwem. Niepiśmiennym, nieczytelnym jeszcze. Zagadki z Obrazkowych Zgadywanek, trzeba Państwu czytać, bo choć litery znają to jeszcze słów z nich nie składają.

Ale ja lubię takie zajętości, które zmuszają mnie niejako do znalezienia czasu dla Kosich w codzienności moich spraw. Oczywiście konia z rzędem temu, kto podrzuci moim dzieciom zabawy samodzielne na  „jaknajdłużej” ale ja bardzo lubię spędzać  z nimi czas. Poza tym, te książki, to też dobry trening spostrzegawczości dla rodzica.
obrazkowe-zgadywanki-dla-dzieci

„Obrazkowe Zgadywanki „takie jak moje możecie dorwać w Biedrzynkach. W promocyjnej cenie, wychodziły po 19,99 za sztukę i to jest dobrze ulokowane dwadzieścia złotych jeśli chodzi o asortyment dziecięcy. Są w Empiku i na stronie wydawcy.

Jedno jest pewne – nie ma świąt i żadnego urlopu od dziecięcej nudy. Trzeba mieć się stale na baczności i w gotowości, bo to jest mocno jęczący i mocno natrętny przeciwnik. Zwłaszcza w rodzinach wyznających „childhood unplugged”.
obrazkowe-zagadywanki-dla-dzieci
obrazkowe-zgadywanki-dla-dzieci

11 myśli na temat “Brygada kryzys zawsze czujna. Obrazkowe zgadywanki dla dzieci.

  1. Moja córka ma dopiero 1,5 roku, a już pokochała obrazkowe książki. Potrafi oglądać je z zapałem, szuka znanych jej zwierzątek i pojazdów. Tej akurat publikacji jeszcze nie mamy, ale przyznaję jest śliczna.

  2. Wips dobrze się czyta, jest napisany fajnym językiem i zawiera dużo obrazków co pomaga w wyobrażeniu sobie rzeczy. Dorośli mają z tym deczko więcej problemów niż nasze pociechy 🙂
    Bardzo przydają się wszystkie pomysły na walkę z nudą 🙂

  3. U nas podczas świat rodzinnie gramy w planszówki. Ostatnio króluje UNO. Później chodzimy na długie spacery 🙂
    A takie Zoo to i ja bym poczytała 😉

Dodaj komentarz

8 − 2 =